Zítra slavíme Den reformace

Na konci října 1517 podle tradice přibil kněz Martin Luther na vrata kostela ve Wittenbergu 95 tezí proti zneužívání odpustků. Tímto gestem začala evropské reformace. K sepsání tezí dovedl Martina Luthera rozpor mezi učením tehdejší církve a její praxí. Jeho čin odstartoval novou historickou epochu. Moc římskokatolické církve se začala drobit. Vznikly protestantské církve, které se z Evropy rozšířily do Ameriky, ale i Afriky a Asie. Proto si protestanti na celém světě připomínají 31. říjen jako Den reformace.

Připomenout si ho můžeme i my doma, přestože se v současné epidemické situaci nemůžeme scházet ve společenství mimo své rodiny.

Můžete si třeba společně pustit film Luther z roku 2003, který je k dispozici v českém dabingu na YouTube

Výborný dokument režisérky Jolany Matějkové Martin Luther: pouhou vírou, natáčený v Erfurtu, Wittenbergu nebo Lipsku, v němž vás životem Martina Luthera provedou třeba Martin Wernisch, Cyril Höschl, Jan Royt, Zdeněk Susa a další si můžete pustit na webu České televize.

Animovaný film o životě Martina Luthera v angličtině nabízí The National Geographic. Můžete si ho pustit spolu s dětmi a zároveň s náhledem do historie protestantismu se i potrénovat v angličtině. Vidět ho můžete na YouTube.

Televize Seznam nabízí dokument Den, kdy Martin Luther zveřejnil svých 95 tezí 

Na webu České televize si můžete pustit také starší dokument Aleny Hynkové Martin Luther z cyklu Světci a svědci nebo Lutherovi věnovaný díl dobrého diskusního cyklu Historie.cs.

Český rozhlas v roce 2017 připravil pořad Půl tisíciletí od chvíle, kdy Martin Luther zveřejnil své teze. Ty nakonec rozdělily církev

Pro zájemce o podrobnější studium Lutherova díla doporučujeme stránky Lutherovy společnosti na adrese www.luther.cz

A pokud byste se chtěli do Martina Luthera úplně ponořit, neváhejte sáhnout po některé z množství v češtině dostupných knih. Tady třeba najdete nabídku e-shopu našeho evangelického knihkupectví Kalich. Řada z nich je k vypůjčení v knihovně bratra faráře, některé i u bratra kurátora.

Jakub Kašpar

 

Comments are closed.